Historycznie jedno z największych i najbogatszych miast Śląskich będące przez wieki stolicą biskupiego księstwa nyskiego. Dzięki swoim władcom zyskała piękną zabudowę i wiele bezcennych dziś obiektów zabytkowych, a przydomek „Śląski Rzym” dumnie rozsławia to miasto w świecie. Pomimo wielu katastrof i wojen, które ją dotknęły wielokrotnie podnosiła się i rozkwitała swoim blaskiem. Lokowana na prawie flamandzkim w 1223 roku zalicza się do najstarszych śląskich miast. Znalazła się w średniowiecznej norymberskiej kronice świata Hartmanna Schedla z roku 1493. Była świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych. Jej los i charakter odmienił król Fryderyk II. Ze stolicy biskupiej stała się potężną twierdzą, która zablokowała rozwój handlowego miasta. Zniszczona w znacznej części w wyniku II wojny światowej. Po odbudowie stała się ważnym ośrodkiem przemysłowym. Dziś, po przemianach, które miały miejsce pod koniec XX wieku, na nowo próbuje znaleźć swoje miejsce w Europie i mocno otwiera się na świat.
Trasy:
Nysa „Śląski Rzym” – Bazylika Mniejsza św. Jakuba i św. Agnieszki, Fontanna Trytona, Piękna Studnia, Ratusz, Pałac i Dwór Biskupi z muzeum, kompleks jezuitów i bożogrobców, wieże Wrocławska z ekspozycją rycerską i wieża ziębicka.
Twierdza Nysa – Bastion św. Jadwigi z trasą multimedialną, Fort II z warsztatami i izbą kata, Fort Prusy z muzeum militariów i korytarzami podziemnymi, ścieżki edukacyjne Wysokich Obwałowań.
Dodatkowo:
organizacja gier miejskich, przejścia szlakami miejskimi z możliwością zdobycia odznak turystycznych, przejazdy kolejką turystyczną po mieście, rejsy statkiem po jeziorze nyskim.